Meniu
Prenumerata

šeštadienis, lapkričio 23 d.


The Economist
PASAULIS 2022. MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS
Dideli ir maži klausimai: nauji moksliniai prietaisai bandys nežinomybės ribas
Iš ko sudaryta Visata? Iš kur ji atsirado? Ir kaip pasibaigs? Šie klausimai neduoda ramybės ištisoms fizikų kartoms, todėl jie vis bando didelių ir mažų reiškinių ribas.
The Economist
PASAULIS 2022. MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS
Aukštesni statymai: nuo žemės atsiplėš virtinė ambicingų misijų
Jei norite įsivaizduoti, kokie pasiekimai laukia kosmoso tyrimų srityje, paimkime Europos kosmoso agentūros (ESA) zondą, kuris 2022 m. viduryje leisis į kelionę apledijusių Jupiterio palydovų link. Erdvėlaivis JUICE praskries kelias planetas ir pagreitintas jų gravitacijos pasieks Jupiterį per mažiau nei aštuonerius metus. Ten, už 45 šviesminučių nuo Žemės, manevruoti tarp šios planetos palydovų bus nelengva. Projekto vadovas Giuseppe Sarris sako, kad ta erdvė – tai lyg mažytė Saulės sistema, nedovanojanti didelių klaidų. Zondas neatsakys į klausimą, ar šios planetos palydove Europoje esama gyvybės, bet mokslininkai tikisi šį bei tą išsiaiškinti apie jos garų čiurkšles. Ir jei 2032 m. pavyktų manevras prie Ganimedo, šis erdvėlaivis taptų pirmuoju, orbita apskriejusiu kitos planetos palydovą.
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Laukia chaotiški metai – didžiuliai pokyčiai lustų pramonėje tęsis toliau
Lustų gamybos versle buvo keblumų dar prieš smogiant pandemijai. Kinija ir JAV buvo įsitraukusios į geopolitines peštynes dėl šios strategiškai svarbios technologijos. Tuomet amerikiečiai darė viską, ką galėjo, kad kinų bendrovėms užkirstų priėjimą prie sudėtingų lustų gamybos įrankių, iš kurių daugelis gaminami Amerikoje. JAV taip pat svarstė galimybę subsidijuoti lustų gamybą šalyje ir skirti dešimtis milijardų dolerių valstybės lėšų šiai pramonei. Tai turėjo būti atsakas Kinijai, savo įmonėms skyrusiai šimtus milijardų dolerių.
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Kūrėjų ekonomikos ateitis
Bendra interneto platformų nuosavybė ir kontrolė yra žingsnis į priekį, kaip teigia „Variant Fund“ viena įkūrėjų ir „Atelier Ventures“ įkūrėja Li Jin.
The Economist
PASAULIS 2022
Užaugę ir išaugę: nutukę vaikai skaičiumi pralenks tuos, kurių svoris per mažas
Ispanijoje jie negalėjo išeiti į kiemą 6 savaites. Uhane jie buvo uždaryti 76 dienas. Blogiausia buvo Filipinuose, kur vaikams daugiau kaip metus drausta kišti nosį iš namų. Tai tik keli pavyzdžiai, kokias griežtas karantino sąlygas teko ištverti pasaulio vaikams. Tačiau randus mūsų atžalų gyvenimuose paliko net trumpesni ir ne tokie griežti apribojimai. 2022 m. vis labiau išryškės jų padariniai.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Kripto yra daugiau nei valiutos
Blokų grandinės programos pakeis interneto ekonomiką, sako „a16z“ vadovaujantysis partneris Chrisas Dixonas ir „Not Boring Capital“ įkūrėjas Packy McCormickas.
The Economist
PASAULIS 2022. KINIJA
Po bumo – puolimas: Xi Jinpingas toliau kovos su technologijų įmonėmis
Kinijos vyriausybei 2021 m. pavasarį ir vasarą dar aršiau pradėjus pulti šalies technologijų įmones, verslo vadovai, analitikai ir investuotojai ne kartą klausė, kada tai baigsis? Nuo bene didžiausioms pasaulyje priskiriamų interneto grupių, tokių kaip žaidimų ir socialinių tinklų milžinė „Tencent“ ir Kinijos elektroninės prekybos galiūnė „Alibaba“, rinkos kapitalizacijos bendrai nusibraukė per 1 trln. JAV dolerių. Niekais nuėjo ištisi verslo modeliai, pavyzdžiui, internetinės korepetitorių paslaugos. Investuotojams reikėjo išgirsti, kad jau šviečiasi pabaiga. Bet rugpjūčio 8 d. Komunistų partija pristatė penkerių metų planą, kuriuo siekiama pertvarkyti Kinijos technologijų sektorių, ir taip net optimistiškiausiems sektoriaus stebėtojams patvirtino, kad žiaurios permainos tęsis ir 2022 m.
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Suvienyti jėgas: Filipinų opozicijai reikia bendradarbiauti, kad galėtų pasipriešinti autoritarizmui
Teoriškai 2022 m. Filipinai paliks Rodrigo Duterte’s erą praeityje. Konstitucija leidžia prezidentui tik vieną šešerių metų kadenciją. Nors pats yra kilęs iš vienos šalies politinių dinastijų, 2016 m. R. Duterte siekė būti išrinktas kaip nepraustaburnis paprasto žmogaus gynėjas. Jis pažadėjo išlaidų infrastruktūrai ir teikti pirmenybę ūkiui augti, pakeisti konstituciją perduodant galias iš per daug savimi pasitikinčios sostinės Manilos regionams ir užsienio politiką nekeliaklupsčiaujant nė vienai didžiajai valstybei. Svarbiausia – jis paskelbė karą narkotikams, nusikaltimams ir korupcijai. „Esu paskutinė jūsų korta, – žadėjo rinkėjams politikas. – Nebijosiu susitepti rankų, kad tik darbas būtų padarytas.“
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Nauja strategija: kinų bendrovės tyliai didina savo pasaulinės rinkos dalį
Jei viskas klostysis pagal planą, 2022 m. Saro krašto žemėje Vokietijoje statybininkai pradės didžiulės baterijų gamyklos įrengimo darbus. Per metus 24 gigavatvalandžių (GWh) baterijų pagaminsianti gamykla bus ne tik viena didžiausių tokio tipo gamyklų Europoje – ji taps kinų baterijų gamintojų pasaulinės įtakos simboliu. Gamyklą statanti bendrovė „SVolt“ sparčiai didina užimamą rinkos dalį už Kinijos ribų. Panašiai kaip ir kelios kitos Kinijos grupės, tokios kaip BYD ir CATL. Tapti pasauliniais pramonės lyderiais yra svarbaus šalies vyriausybės plano dalis.
The Economist
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Kertinis kultūrų vaidmuo miestuose
Kultūra ir kūrybiškumas bus ateities miestų variklis, sako J. E. Mohamedas Al Mubarakas, Abu Dabio kultūros ir turizmo departamento pirmininkas.
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
Pavyzdingas elgesys: Saudo Arabija neria apynasrį pragaištingai užsienio politikai
Mohammedui bin Salmanui gerų naujienų nebūna. Nuo 2015 m., kai žaibiškai iškilo nuo mažai kam žinomo Saudų karalaičio iki faktiško šalies valdovo, įvairiausiais savo veiksmais jis pagarsėjo kaip pagiežingas ir ūmus. Iš tų sprendimų būtų galima išskirti pragaištingą nesibaigiantį karą Jemene, Kataro blokadą, keistą tuomečio Libano ministro pirmininko Saado Hariri pagrobimą ir Saudo Arabijos žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymą. Namie jis remdamasis abejotinais kaltinimais sodina į kalėjimą aktyvistus, reikalauja pinigų iš karalaičių bei verslininkų ir laiko pastaruosius prabangioje nelaisvėje Rijado „Ritz-Carlton“ viešbutyje.
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Lėtasis traukinys: geležinkeliai greitai pasieks beveik visus Indijos kampelius
1853 m. britų pagamintas garvežys su 14 nedidelių vagonų išvyko iš laikinos stoties, pastatytos netoli Bombėjaus pusiasalio galo vakarinėje Indijos pakrantėje, ir nupukšėjo 34 kilometrus į šiaurę iki susikirtimo su žemynine dalimi ties Tane. Jaučių traukiamu vežimu tokia kelionė galėjo trukti kelias dienas. Vos po keleto metų naujuoju geležinkeliu jau riedės medvilnė ir skatins augti dinamišką tekstilės sektorių. Bet nepaisant naudos, kuri netrukus turėjo atrodyti akivaizdi, tiesiant pirmąją liniją kilo tokių žiaurių iššūkių, kad nuostabu, jog ta linija apskritai buvo nutiesta. Net 10 tūkst. nepatyrusių darbininkų vargo su novatoriškomis metodikomis svilinant baisiam karščiui ir semiant musonų potvyniams, kad paklotų stabilų pagrindą nuodingų gyvačių knibždančiose pelkėse.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Grįžo, bet ne su visam: baimės dėl infliacijos 2022 m. sumažės
Likus metams iki pandemijos nerimas dėl infliacijos atrodė toks pats atgyvenęs kaip ir kelnės žemu liemeniu ar degalai su švino priedais. Tačiau, pasaulio ekonomikai ropščiantis iš COVID-19 sukeltos gilios recesijos, senoji rykštė vėl pasirodė. Infliacija viršijo 5 proc. lygį JAV ir 3 proc. Jungtinėje Karalystėje, o daugelyje besivystančių rinkų pakilo ir kur kas aukščiau. Esant tokiam kainų spaudimui kai kurie ekonomistai įspėjo, kad gali grįžti aukšta infliacija, kuri stebėta XX a. aštuntajame dešimtmetyje. Pokyčiai 2022 m. tokias baimes išsklaidys, bet prieš tai centrinių bankų atstovus privers kiek pasijaudinti.
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Prisisekite saugos diržus: keliauti į užsienį šiemet taps paprasčiau, bet apribojimai išliks
Pandemijos pradžios simboliu buvo tapusios ištuštėjusios prekybos centrų lentynos, kai pasaulinės tiekimo grandinės ėmė girgždėti nuo spaudimo, kurį nulėmė paniškas pirkimas ir dėl COVID-19 kilę sutrikimai. Sistema greitai prisitaikė, bet iki šiol vienas – tarptautinių keliautojų – trūkumas išlieka. Lėktuvuose net geriausiu atveju užpildoma tik pusė visų vietų, o daugelis oro uostų pasaulyje vis dar tuštoki. JT Pasaulio turizmo organizacijos duomenimis, tarptautinių atvykimų skaičius 2020 m. sumažėjo 75 proc., o į užsienio šalis keliavo 1 mlrd. žmonių mažiau. Geresnių rezultatų nesitikima ir 2021 m. Tačiau 2022-ųjų perspektyvos atrodo ne tokios niūrios.
ŽYMA
PASAULIS 2022